پرسش و پاسخ

x

جدیدترین پاسخ :

نبض خبری بازار

تاریخچه بورس

حتما برای شما اتفاق افتاده در ماشین  مشغول گوش دادن  به اخبار رادیو  هستید که این خبر را مشنوید : امروز شاخص رکورد جدید را ثبت کرد یا در تلویزیون یا روزنامه دیده اید که بازار سهام به اخبار منتشر شده واکنش نشان داد  . خوب است  ابتدا بدانید بورس چطور تشکیل شد و کلمه بورس از کجا سرچشمه میگیرد :

چند قرن پیش بازرگانان  به این فکر فرورفتندکه چگونه ضررو زیان ناشی از فعالیت های خود را کاهش دهند ؟ چگونه  فعالیت هایی بزرگتر از سرمایه خود انجام دهند  ؟  سرانجام به فکر شراکت رسیدند و این موضوع باعث به وجود آمدن شرکت ها و شرکت های سهامی شد  .  

اولین شرکت سهامی شرکت ماسکوی بود که عده ای از تاجران روسیه آن را ایجاد کردند.

به مرور زمان نیاز به جذب شرکای بیشتر احساس شد و دلیل آن بزرگ تر شدن فعالیت ها و به تبع آن افزایش هزینه ها بود . با افزایش شرکا و سرمایه گذاران نیاز به مکان های مشخص  برای  سرمایه گذاری احساس شد  و همین موضوع باعث ایجاد مراکزی به نام بورس شد .

اولین بورس دنیا در قرن هفدهم در آمستردام هلند ایجاد شد  .

کلمه بورس هم مانند بسیاری از کلمات دیگر پیشینه تاریخی دارد  . در گذشته در بلژیک بازرگانان و مردم  در شهر بروژ  در جلوی منزل یکی از بزرگان شهر به نام  (( واندربورس )) جمع می شدند و در آنجا به داد وستد میپرداختند  .  از آن زمان به بعد هر مکانی که مردم خرید و فروش میکردند به بورس معروف شد . رفته رفته این مکان ها نظم و انظباط گرفت  وخرید و فروشها فقط مختص به تاجران و بازرگانان و صراف ها شد . کم کم این مکان ها به تالارهای مسقف تبدیل شد تا به شکل امروزی  رسید . 

 

مطالعات اولیه درباره تأسیس بورس در ایراندر سال 1351 شکل گرفت . در این سال، فردی بلژیکی به نام «ران لوترفِلد» پس از انجام مطالعات گسترده درباره‌ تأسیس بورس در ایران، اساسنامه‌ داخلی بورس  را ارائه کرد، اما با توجه به وقوع جنگ جهانی دوم، عملاً موضوع بررسی و تأسیس بورس در ایران بیش از ۲۵سال به تأخیر افتاد. بالاخره در سال ۱۳۴۱، کمیسیونی در وزارت بازرگانی و با حضور نمایندگان وزارت دارایی، وزارت بازرگانی و بانک توسعه‌ صنعتی و معدنی ایران تشکیل و موافقت‌‌نامه‌ اولیه تأسیس بورس سهام در این کمیسیون، تنظیم شد. در اواخر همان سال یعنی سال ۴۱، هیئتی از بورس بروکسل به کشورمان دعوت شدند و بالاخره پس از چهار سال، در سال ۱۳۴۵ قانون تشکیل بورس اوراق بهادار در مجلس تصویب و برای اجرا از سوی وزارت اقتصاد به بانک مرکزی ابلاغ شد. حدود یک سال بعد از ابلاغ قانون تشکیل بورس اوراق بهادار، در پانزدهم بهمن‌ماه سال ۱۳۴۶، بورس اوراق بهادار تهران با انجام چند معامله بر روی سهام بانک توسعه‌‌‌‌‌‌‍ صنعتی و معدنی که بزرگ‌ترین مجتمع واحدهای تولیدی و اقتصادی در آن تاریخ به شمار می‌رفت، به‌طور رسمـی فعالیت خود را آغاز کرد .